Podivná hra mocných s Kosovom

Autor: Matej Bučko | 17.2.2008 o 10:00 | Karma článku: 9,13 | Prečítané:  1299x

Úžas. Predsa len sa tak stane, Kosovo bude samostatné. Redaktori celého sveta sa zhŕkli do tohto zabudnutého kraja a celému svetu dávajú na známosť, že vytúžený okamih radosti kosovských Albáncov sa blíži. Iba sa to však zdá alebo sa naozaj pred našimi očami odohráva nespravodlivosť desaťročia? EÚ, USA a kosovskí Albánci rozohrávajú zvláštnu hru a vôbec nevedia ako budú v tejto hre pokračovať a ani ako sa skončí. A Srbi sú odsúdení na úlohu pozorovateľov.

Výsmech a poníženie Srbov. Inak sa to nedá nazvať. Rokovania o budúcom statuse skončili fiaskom, na ničom sa nedohodlo. Srbi ponúkli úplnú autonómiu, Albánci tvrdohlavo žiadali samostatnosť. Všetky tie rokovania boli fraškou. Dopredu bolo jasné ako to má skončiť. Keď nie podľa predstáv Albáncov, výsledok je jednoznačný: nedohodli sme sa, preto berieme všetko. A USA ako svalnatý kamarát súhlasí. Srbi mali na výber: buď samostatnosť Kosova alebo samostatnosť Kosova.

Čo na tom, že nad krajinou sa vznáša opar etnickej neznášanlivosti. Že stačí malá zámienka, aby násilnosti explodovali opäť. Že jednou z hlavných úloh jednotiek KFOR po celý čas ich prítomnosti je ochrana srbskej menšiny. Príklady: v roku 1999 pod vplyvom odvetných úderov Albáncov opustilo Kosovo 180 000 Srbov, v roku 2001 vybuchol autobus plný srbských civilistov, v roku 2004 po tom, čo sa za záhadných okolností utopili dve albánske deti, boli po celej krajine vypaľované grécko-katolícke kostoly a srbské obydlia. Aj v súčasnosti musia byť Srbmi obývané časti pod ochranou medzinárodných jednotiek.

Nikto nevie, čo chce Kosovo s nezávislosťou robiť? Krajina nemá takmer žiadny priemysel, biedne hospodárstvo je závislé nad energetickými dodávkami zo Srbska, ktorému sa vysmieva do očí, pričom si neuvedomuje, že práve ono ho môže poľahky odstaviť.

Je jasné prečo chcú nezávislosť albánske politické špičky. Na vlastnom piesočku, bez kontroly, sa bude lepšie ryžovať. Ale čo tým chcú dosiahnuť západné veľmoci? Dať nezávislosť nestabilnej krajine, kde prekvitá čierna ekonomika a reálnu moc drží mafia na báze rodinných klanov, to chce lepší argument ako "dohoda nebola možná".

Srbi zvrhli Miloševiča, čím dali jasne najavo, že majú plné zuby jeho nacionalizmu. Niekoľko rokov majú demokratickú a umiernenú vládu. Západ si však za svojho favorita zvolil kosovské politické špičky, tvorené bývalými vrcholnými predstaviteľmi UCK. Tej UCK, ktorá bola v druhej polovici 90. rokov aj Američanmi považovaná za teroristickú organizáciu, a ktorá získavala prostriedky na boj pomocou organizovaného zločinu. Siene haagskeho tribunálu by mohli rozprávať príbehy vojnových zločincov z tejto organizácie. Napriek všetkému, Západ si za partnera vybral premiéra Traciho. Bývalého vrcholného predstaviteľa UCK.

Proste fantázia. Kosovskí Albánci môžu jasať a my lámať hlavy nad tým, čo za mocenskú hru nám tu USA a EÚ (aj za naše prachy) predvádza. Medzitým separatisti z Baskicka, Korziky, Abchádzka, Osetska či Podnesterska pozorne načúvajú.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Fukatscha

Futbalová bitka? Vraj je to neodolateľné vzrušenie

Prečo sa futbaloví fanúšikovia bijú a hokejoví spoločne zabávajú.

ŽENA

Etnologička: Aj na slovenskej dedine boli panny len na oko

O predstieraných, posvätných aj starých pannách rozpráva Tatiana Bužeková.


Už ste čítali?