JOJka zase perlila, posledná kvapka

Autor: Matej Bučko | 1.5.2008 o 15:27 | Karma článku: 7,76 | Prečítané:  2527x

To, že u radikálov z radov futbalových fanúšikov nemá TV JOJ dobrú povesť je známe. Tú nemá ani u žiadneho racionálne a kriticky zmýšľajúceho človeka. Účelné manipulovanie s faktami, zamieňanie si pojmov s dojmami. Reportáž o výjazde trnavských fanúšikoch v Športe z dňa 30.4.2008 bola u mňa poslednou kvapkou, prečo túto TV nadobro ignorovať.

 Zdroj: TV JOJ
"Strach, násilie a krv. Aj takúto podobu majú výjazdy trnavských fanúšikov. To, ale na čo sa musí polícia v Žiline tentokrát pripraviť, je ako nájazd Tatárov," tak začína redaktor JOJky, (ktorý sa pre istotu ani nepredstaví) za záberov bitiek a detailu na zakrvavenú tvár, svoju "reportáž". Dramatickým tónom potom oznamuje, že 1. mája sa v rámci finále Slovenského pohára uskutoční v podobe príchodu tisíciek priaznivcov Trnavy apokalypsa a len perfektne pripravená polícia nás pred týmto armagedonom zachráni.

Nebudem tu polemizovať nad zábermi z úvodu reportáže, či to boli políciou vyprovokované reakcie alebo nie. Každý má vlastný pohľad na to, faktom je, že v Senci pred dvomi rokmi skončil jeden človek po zákroku kukláčov v bezvedomí, a v Žiline neboli rozbité hlavy spôsobené chuligánmi, ale premotivovanou políciou, ktorá zase raz uplatňovala princíp kolektívnej viny.

Ide o to, že boli tri možnosti ako spraviť reportáž na túto tému. V pozitívnom, negatívnom alebo neutrálnom duchu. Kľudne mohol redaktor dve minúty básniť o nádhernej atmosfére, ktorá bude počas finále panovať. O fantastických fanúšikoch, ktorých závidí Trnave celé Slovensko. Avšak kto chce psa biť, palicu si nájde.

Médiá ako JOJ nehľadajú to pozitívne, nehľadajú skutočnú pravdu. Potrebujú senzácie, čo na tom, že často nafúknuté. A tak ak nejaký opilec vytrhne v sektore stoličku alebo sa udeje čo len menší konflikt, všetko pozitívne pôjde do úzadia a večer sa môžme tešiť na bombastickú správu o teroristoch z Trnavy. Ak sa nič neudeje tak si kopneme aj tak, po vzore Plus 1 deň, ktorý po výjazde "bílych andelov" do Ružomberka priniesol správu "Chuligáni pustili do gatí" .

Debilitu "jojkárskej" reportáže na záver klincuje výrok redaktora: "Polícia sa musí pripraviť aj na prípadné podporné skupiny trnavského tábora z Ostravy a Poľska." To, že s poľskými Katowicami nemajú Trnaváci družbu už asi šesť rokov a s Ostravou rok a pol, to nie je podstatné. Treba priliať olej do ohňa.

TV JOJ rovnako pristupuje aj k ostatným témam, nielen športovým. Akoby si neuvedomovali silu médií a cielene národ ohlupujú dezinformáciami a klamstvami. Snažia sa moralizovať, pritom samy sa správajú xenofóbne, keď odsudzujú a útočia proti tomu, čomu nerozumejú a čoho sa boja.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Fukatscha

Futbalová bitka? Vraj je to neodolateľné vzrušenie

Prečo sa futbaloví fanúšikovia bijú a hokejoví spoločne zabávajú.

ŽENA

Etnologička: Aj na slovenskej dedine boli panny len na oko

O predstieraných, posvätných aj starých pannách rozpráva Tatiana Bužeková.


Už ste čítali?