Sociálny štát? Ďakujem, neprosím.

Autor: Matej Bučko | 14.7.2008 o 10:04 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  491x

Jedným zo slov, na ktoré osadenstvo našej izby (ja, Janči a David) dostalo alergiu a ktorým si môžete vyslúžiť inzultáciu je spojenie "sociálny štát" resp. všetko čo nejak súvisí so „sociálnou spravodlivosťou”. Za posledné tri týždne sme si totiž „sociálneho štátu” užili viac ako dosť.

Keď sme hľadali prácu, tak ponuka dvanásťhodinoviek za 9 libier na hodinu sedem dni v týždni sa nám zdala skvelá. Predsa len, prišli sme sem hlavne zarábať prachy, preto sme aj hneď s ponukou súhlasili. V duchu sme počítali koľko budeme mať za dva týždne zarobené a smiali sa na tom, že po troch týždňoch môžme ísť s plným mešcom peňazí domov. S daňami som si hlavu nelámal, minulý rok som neplatil žiadne, keďže zdaňovať ma mali začať až po zarobení viac ako cca 5 000 libier.

Veľké tak bolo sklamanie, keď prišla prvá výplatná páska za tri odrobené dni a na nej z hrubého príjmu zoškrtané dane a sociálne poistenie v sume 61 libier. Namiesto 324 chechtákov došlo na účet „len” 262. Zmierili sme sa tak s tým, že daň platiť musíme, odrobili ďalších päť dní a prišlo ďalšie sklamanie.

Hrubý príjem 540 libier, v čistom 395. Štát strhol 145 libier. Viac ako týždeň pred tým... To už pretiekol pohár trpezlivosti, hodili sme do googla náš daňový kód a dozvedeli sa, že tu v Anglicku nám daň vypočítavajú každý týždeň podľa toho koľko zarobíme.

Takže suma sumárum. Robil som tri týždne, za 9 libier na hodinu v hrubom. Prvý týždeň som v čistom pri 36 hodinách dostal po zdanení 7,3 libri na hodinu. Druhý týždeň som makal 60 hodín, vyšlo mi 6,58 na hodinu a tretí týždeň po odrobení 74 hodín 6,37 na hodinu.

Za to, že robím cez víkendy, v noci ako obyčajný robotník na stavbe, že sa snažím, za to ma štát odmeňuje čoraz väčším a väčším zdanením??? Toto je „sociálna spravodlivosť”??? Ďakujem neprosím... Na takú spravodlivosť vám kašlem...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.


Už ste čítali?