Ako sa robí žurnalistika v podaní TA3

Autor: Matej Bučko | 14.11.2012 o 13:02 | Karma článku: 16,32 | Prečítané:  8825x

Prebraná správa TA3 o tom, že Brusel nebude mať kvôli moslimom vianočný stromček je výsmechom žurnalistiky. Nielenže kompletne skopírovali text z iného portálu, ale neoverili si ani zdroj informácie. Originálna správa pritom Moslimov v článku ani nespomína.

Screenshot z portálu TA3Screenshot z portálu TA3

TA3 v stredu uverejnila na svojej internetovej stránke správu Brusel sa zľakol islamistov, vianočný strom nebude, v ktorej odkazuje na český portál novinky.cz. Ten informáciu čerpá z portálu The Right Perspective. Treba podotknúť, že články na stránke TA3 a novinky.cz sú doslovným prekladom správy z portálu The Right Perspective.

Je nepochopiteľné ako môžu česko-slovenské mainstreamové médiá vypustiť do éteru informáciu, ktorá má predpoklad vzbudiť náboženské a etnické vášne, na základe správy uverejnenej na nejakom blogu. Portál The Right Perspective je venovaný rovnomennej rádiovej talk-show vysielanej na lokálnej stanici v New Yorku. Nemá jasne uvedeného vydavateľa a na ich stránke sa ani nedá zistiť, kto vlastne za touto talk-show stojí.

Samotný The Right Perspective sa v správe odvoláva na Brussels News. A tu prichádza rozuzlenie celej aféry. Brussels News nepíše nič o tom, že hlavné mesto Belgicka nebude mať vianočný stromček. Ten iba konštatuje, že tradičný vianočný stromček bude nahradený elektronickou inštaláciou v tvare vianočného stromčeka. Správa ďalej konštatuje, že jedna z poslankýň miestneho zastupiteľstva to považuje za dôsledok politickej korektnosti miestnej radnice, ktorá tak obmedzuje kresťanský prvok Vianoc. Predstavitelia mesta však toto odmietajú a podľa nich práve naopak, elektronickou svetelnou inštaláciou tento prvok Vianoc posilnia.

V pôvodnej správe sa nenachádza žiadna spojitosť s Moslimami. Odseky citujúce predstaviteľa organizácie Sharira4Belgium boli tendenčne doplnené až portálom The Right Perspective. Táto moslimská organizácia pritom nemá žiadne relevantné a legitímne zastúpenie a neháji záujmy moslimskej komunity v Belgicku. Jej predstaviteľ je obvinený z drogovej kriminality.

Dôvod, prečo TA3 prebrala túto zavádzajúcu, a dovolím si tvrdiť aj nepravidú správu, je jasný. Zvýšenie čítanosti za cenu podnecovania medzikultúrnych vášní a nenávisti. Že sa im to dokonale podarilo, je na základe komentárov v diskusiách a na sociálnych sieťach nespochybniteľné. l sa zľakol islamistov, vianočný strom nebude Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/1009518/brusel-sa-zlakol-islamistov-vianocny-strom-nebude.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?