Pád intelektuála

Autor: Matej Bučko | 22.1.2007 o 19:40 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  1890x

Pred piatimi mesiacmi som začal chodiť na vysokú školu. Ocitol som sa v inom prostredí, v prostredí, v ktorom si treba dávať pozor na to, čo poviete, aby ste sa úplne neznemožnili. Už si nevystačíte s dvojzmyselnými sexuálnymi resp. homosexuálnymi vtipmi. Už nikoho neohúrite svojimi vedomosťami, už nikto neprejaví uznanie nad vašimi „všezahrňujúcimi“ vedomosťami, nikto nekriticky neprijme váš názor. Vaše nadpriemerné schopnosti sa razom stávajú priemernými či podpriemernými. V stave opitosti sa nespieva, nesúťaží v pití piva ani sa s nikým nepobijete. Musíte si vystačiť s debatou o zmysle sveta, či inou „filozofickou“ témou. Vitajte vo svete intelektuálov!

Vysoké školy sú nebezpečné v tom, že sa na malom mieste koncentruje priveľa osobností, ktoré sa postupne navzájom utvrdzujú v tom, že sú niečo viac ako ostatní ľudia, pretože majú „viac“ v hlave. Vytvárajú nadradenú skupinu, v ktorej je vždy dobré mať ten najsamlepší argument, ktorým dokonale odstavíte oponenta a ukážete mu jeho obmedzenosť. Vtedy vyhrávate. Taktiež je dobré mať presne zadefinované životné a ideové hodnoty, za ktorými si bezpodmienečne stojíte.
Vo vysokoškolskom prostredí môžete nájsť rôzne typy intelektuálov. Prvým typom sú debilkovia, ktorí si len myslia, že intelektuálmi sú, avšak ich názory a vedomosti sú totálne nezaujímavé resp. na nízkej úrovni. Potom sú tu jedinci, ktorí majú „v hlave“, nikomu to však nepotrebujú dokazovať, sú osobnosťami a ľudsky dokážu vychádzať s každým človekom. No a potom je tu tretia skupina ľudí, ktorí síce majú „v hlave“, ale radi to dávajú najavo a i keď si to možno neuvedomujú, nadraďujú sa nad tých, čo im intelektom nestačia. Sú tak opojení svojou výnimočnosťou, že postupne prestanú kriticky zmýšľať a začnú si robiť nárok na pravdu.
Aj Štefan bol možno niekedy v tej druhej skupine. Rád som čítal jeho glosy a postrehy. No potom začal neskrývane dávať najavo svoje sympatie k politickej strane, s ex-ministrom si liezli do zadku a jeho kultová relácia mala občas s objektívnosťou len málo spoločné. A voľby vyhral boľševik, takže Štefan musel z STV odísť, čo sa mu samozrejme nepáčilo a tak začal havkať, kričať o (ne)objektivite v STV a suverénne prehlasovať, že len o má pravdu. Smutné, lebo pádom intelektuála je, ak si začne robiť nárok na pravdu. Komunizmus však padol, nič už nie je také čierno-biele ako bývalo.

Názorný príklad, ktorý je teraz aktuálny, ale podobných prípadov inteligenčnej arogantnosti a nadradenosti nájdem vo svojom okolí mnoho. A sám jej niekedy prepadávam... Nie, intelektuálom však nie je človek, ktorý o hodnotách rozpráva, ale ten ktorý nimi žije. Taktiež ním nie je niekto, kto vie niečo viac, ale ten kto dokáže priniesť svoj vlastný pohľad na vec, nielen opakovať cudzie myšlienky. A hlavne intelektuálom je človek, ktorý dokáže kriticky myslieť, načúvať ostatným a brať ich na vedomie. Toho však nikdy nemôže byť schopný človek, ktorý je zamknutý v skrinke ideológie. A je jedno akej. Keď si toto uvedomíme, možno prestane byť slovo intelektuál pre niektorých ľudí nadávkou a nebude spoločnosti na smiech. Lebo väčšina „intelektuálov“ v súčasnosti na smiech je.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.


Už ste čítali?